SEC Advances Five Teams To NCAA Cross Country Championships > SEC > NEWS
  • JOIN THE SECNATION   Register / Login
  •  

    SEC Advances Five Teams To NCAA Cross Country Championships

    BIRMINGHAM, Ala. – Five Southeastern Conference cross country teams and eight additional individuals have qualified for the upcoming NCAA Division I Men’s and Women’s Cross Country Championships, to be contested November 23 at Terre Haute, Ind.

    Thirty-one teams were selected to participate in each championship. The top two, seven-person teams automatically qualified from each of the nine regions, for a total of 18 teams. Thirteen additional teams were selected at-large. Each of the SEC teams that earned berths to the NCAA Championships qualified automatically.

    The SEC teams participating include the Arkansas, Florida and Georgia men, and the Arkansas and Vanderbilt women.

    Thirty-eight individuals were selected to participate in each championship through an automatic qualifier and at-large selection process. All individual qualifiers finished in the top 25 in their region.

    Participating men’s individuals include Ty McCormack (Auburn), Peter Okwera (Tennessee) and Isaac Spencer (Texas A&M). Participating women’s individuals include: Kaitlyn Fischer (Missouri), Cally Macumber (Kentucky), Cory McGee (Florida), Hillary Montgomery (Texas A&M) and Agata Strausa (Florida).

    The NCAA Championships take place Nov. 23 at the Wabash Valley Family Sports Center in Terre Haute, Ind. The men’s race will begin at 12 p.m. ET, followed by the women’s race at 1:15 p.m. ET.

    For all of the latest information on SEC Cross Country, please log on to www.SECDigitalNetwork.com or follow @SEC_Sean on Twitter.

    Men’s Automatic Qualifying Teams

    Arkansas
    Colorado
    Columbia
    Eastern Kentucky
    Florida
    Georgia

    Michigan
    Northern Arizona
    Oklahoma State
    Oregon
    Princeton
    Stanford
    Syracuse
    Texas
    Tulsa
    Virginia
    Villanova
    Wisconsin

    Men’s At-Large Teams

    Air Force
    BYU
    Colorado State
    Dartmouth
    Harvard
    Indiana
    Iona
    New Mexico
    North Carolina
    NC State
    Notre Dame
    Portland
    Providence

    Women’s Automatic Qualifying Teams

    Arkansas
    Arizona
    Butler
    Colorado
    Dartmouth
    Florida State
    Georgetown
    Iowa State
    Michigan
    Minnesota
    New Mexico
    Providence
    SMU
    Stanford
    Virginia
    Vanderbilt
    Villanova
    William & Mary

    Women’s At-Large Teams

    BYU
    Cornell
    Indiana
    Michigan State
    Notre Dame
    Oregon
    Penn State
    Princeton
    San Francisco
    Syracuse
    Washington
    West Virginia
    Wisconsin

    Men's Individual Qualifiers

    Great Lakes Region
    John Mascari, Indiana State
    Matt McClintock, Purdue
    Caleb Rhynard, Michigan State
    Tom Curr, Butler

    Southeast Region
    Paul Chelimo, North Carolina-Greensboro
    Thomas Curtin, Virginia Tech
    Paul Katam, North Carolina-Greensboro
    Tyler Byrne, Louisville
    Ernest Kibet, Louisville

    Mid-Atlantic Region
    Andrew Springer, Georgetown
    Matt Fischer, Penn State
    Thomas Awad, Penn
    Tyler Mueller, Lehigh

    West Region
    Jeff Howard, Boise State
    Aaron Nelson, Washington
    Chris Frias, Cal Poly
    Chris Enriquez, Long Beach State
    Eric Causey, San Francisco

    Midwest Region
    Trent Lusignan, South Dakota State
    Jannis Topfer, Illinois
    Mohamed Hrezi, Iowa State
    Reid Buchanan, Kansas

    Mountain Region
    Kennedy Kithuka, Texas Tech
    Anthony Rotich, UTEP
    Ryan Barrus, Southern Utah
    Garrett Zans, Wyoming

    Northeast Region
    Kevin Dooney, Yale
    Kelton Cullenberg, Maine
    Wesley Gallagher, Northeastern
    Craig Hunt, Central Connecticut

    South Region
    Ty McCormack, Auburn
    Peter Okwera, Tennessee

    Matt Miller, Belmont
    Bryant Blahnik, Florida State

    South Central Region
    Matt Johnsen, Lamar
    Isaac Spencer, Texas A&M
    Ash Harrell, Lamar
    Will Firth, Rice

    Women’s Individual Qualifiers

    Great Lakes Region
    Juli Accurso, Ohio
    Katie Borchers, Ohio State
    Victoria Voronko, Eastern Michigan
    Clare Fischer, Xavier

    Mid-Atlantic Region
    Michelle Capozzi, La Salle
    Lindsay Prettyman, Delaware
    Cleo Whiting, Penn
    Kiera Harrison, Loyola Maryland

    Midwest Region
    Courtney Frerichs, UMKC
    Alyssa Schneider, Illinois
    Kaitlyn Fischer, Missouri
    Monika Juodeskaite, Oklahoma State

    Mountain Region
    Heather Demorest, Montana State
    Summer Harper, Weber State
    Rebekah Winterton, Utah
    Rolonda Jumbo, Northern Arizona

    Northeast Region
    Waverly Neer, Columbia
    Kate Avery, Iona
    Liv Westphal, Boston College
    Silvia Del Fava, Albany

    South Region
    Cory McGee, Florida
    Teghan Henderson, Chattanooga
    Elinor Kirk, UAB
    Agata Strausa, Florida

    South Central Region
    Marielle Hall, Texas
    Kristina Aubert, Arkansas State
    Rachel Johnson, Baylor
    Hillary Montgomery, Texas A&M
    Brooke Cassar, Central Arkansas

    Southeast Region
    Cally Macumber, Kentucky
    Juliet Bottorff, Duke
    Joanna Thompson, NC State
    Annie LeHardy, North Carolina
    Sarah Rapp, Virginia Tech

    West Region
    Emma Bates, Boise State
    Shelby Houlihan, Arizona State
    Kelsey Santisteban, California
    Laura Hollander, Cal Poly