• JOIN THE SECNATION   Register / Login
  •  

    SEC Students Earn Fall Graduation

    BIRMINGHAM, Ala. – 324 former and current Southeastern Conference student-athletes earned their academic degrees this fall.  The complete list of graduating students is listed below. 

    SEC 2011 Fall Graduating Student-Athletes

    Alabama
    Baseball – Glenn Harbin, David Kindred
    Men’s Cross Country – David May, Joel Rop, Emmanuel Bor, Fred Samoei, Julius Bor, Stephen Payne
    Football – Undra Billingsley, Robert Lester, Jerrell Harris, John Boswell, Marquis Maze, Brad Smelley, Christopher Jordan, Wes Neighbors, Courtney Upshaw, Darius Hanks, Dont’a Hightower, Milton Talbert, Brandon Gibson, De’Quan Menzie, Brandon Lewis, Robert Ezell
    Women’s Golf – Camilla Lennarth
    Gymnastics – Ashley Priess, Morgan Dennis, Kayla Hoffman
    Men’s Basketball – Andrew Steele
    Men’s Tennis – Vikram Reddy
    Rowing – Lauren Miller, Daniella Barone
    Softball – Amanda Locke, Whitney Larsen
    Soccer – Victoria Frederick, Colleen Posey
    Men’s Swimming & Diving – Daniel Armstrong, Daniel Rozick
    Women’s Swimming & Diving – Paige Troyan
    Men’s Track & Field – Joel Lynch
    Women’s Track & Field – Megan Williams, Angelica Howard, Rachel Robbs, Audra Frimpong
    Volleyball – Kayla Schmidt
    Women’s Tennis – Maria Muller

    Arkansas
    Baseball – Mike Bolsinger, Ben Hays, Christian Kowlachuk, Jay Sawatski
    Men’s Basketball – Dontell Jefferson
    Women’s Basketball – Skye Rees, Brittney Richardson
    Football – Freddy Burton, Grant Cook, Weston Dacus, De’Anthony Curtis, Elston Forte, Broderick Green, Robert Johnson, Alex Tejada
    Soccer – Allison Atkins, Claire Hakim, Laurel Pastor, Lindsay Patterson
    Softball – Amanda Caldwell, Kim Jones, Layne McGuirt
    Women’s Swimming & Diving – Gina Bargiachi, Jamie Marks, Erica Totten
    Men’s Tennis – Matt Hogan, Christopher Nott
    Men’s Track and Field – Chris Bilbrew, Stuart Sparks
    Women’s Track and Field – Shelise Williams

    Auburn
    Men's Basketball--Frankie Sullivan
    Football--Dashaun Barnes, Chris Brooks, Eltoro Freeman, Josh Harris, Davis Hooper
    Men's Swimming & Diving--George Klein, Robert Looney, Dan Mazzaferro, Kohlton Norys, Jared White
    Women's Basketball--Chantel Hilliard
    Equestrian--Bailey Dymond, Mallory Kolpin, Paige Monfore
    Gymnastics--Katie Hurley
    Softball--Caitlin Stangl
    Soccer--Mary Frierson, Heather Havron, Addison Ragsdale
    Women's Swimming and Diving--Caitlin Geary, Erica Meisnner
    Women's Track and Field--Cache Armbrister, Krystal Bodie, Ashley Cruder, Sheniqua Ferguson, Latoya Parkinson
    Volleyball--Morgan Johns, Lauren Mellor

    Florida
    Men’s Basketball – Bryson Smith
    Football – Phillip Bellino, John Brantley, William Green, Jerry Howard, Moses Jenkins, David Lerner, Eugene Minchin, Tyler Pridemore, Chris Rainey, Solomon Schoonover, William Steinmann, Deonte Thompson, Steven Wilks, James Wilson
    Men’s Swimming & Diving – Balazs Gercsak, Michael Joyce, Grayson Patten, Yeolvis Pedraza, Manuel Rabelo, Jonathan Speed, Logan Storie, Robert Walsh
    Men’s Tennis – Antoine Benneteau
    Men’s Track & Field – Geoffrey Anderson, Sean Blaney, Jarius Cooper
    Women’s Basketball -- Lonnika Thompson
    Gymnastics – Alicia Goodwin
    Softball – Stephanie Brombacher, Kelsey Bruder, Megan Bush, Tiffany DeFelice
    Soccer – Jazmyne Avant, Brooke Chancey
    Women’s Swimming & Diving – Rachel Sowers
    Women’s Track & Field – Charlotte Browning, Daniela Griffin
    Volleyball – Lauren Bledsoe

    Georgia
    Baseball – Justin Earls, Carson Schilling
    Women’s Basketball – Meredith Mitchell
    Equestrian – Amelia Rogers, Kate Stewart
    Football – Justin Anderson, Nic Clemons, Candler Cook, Eric Elliot, Demetric Evans, Bruce Figgins, Ben Harden, Joshua Sailors, Richard Samuel, Trint Sturdivant
    Gymnastics – Hilary Mauro
    Women’s Track & Field – Alesha Asijie, Odeika Bent, LaTroya Darrell
    Women’s Swimming & Diving – Lexie Bryant, Lauren Cartwright, Chelsea Nauta
    Soccer – Kelli Corless, Caroline Simpson
    Softball – Taylor Schlopy, Megan Wiggins
    Volleyball – Carla Tietz

    Kentucky
    Baseball – Mike Kaczmarek
    Football – Andre Woodson, Randall Burden, E.J. Adams
    Rifle – Logan Fox
    Men’s Soccer – Dan Williams
    Women’s Soccer -- Laura Novikoff,  Sydney Hiance
    Softball -- Meagan Aull;  Kara Dill
    Men’s Swimming & Diving – Chip Aplin; Reinhardt Strijdom
    Women’s Swimming & Diving – Lindsey Graessle
    Men’s Track & Field – Keenan Hall; Colin Heenan; Josh Nadzam
    Women’s Track & Field – Ashley Mills-Newby; Jazmyn Shorter; Megan Broderick; Jenny Svoboda
    Volleyball – Lauren Rapp

    LSU
    Baseball – Daniel Bradshaw, Michael Lowery, Benjamin Alsup
    Women’s Basketball – Destini Hughes, Lasondra Barrett, Swayze Black, Jasmine Nelson
    Football – Drew Alleman, Joseph Crappell, Michael Joseph, Bobby Hebert, James Stampley, Brandon Washington, John Williams, Jared Fugate
    Men’s Golf – Richard Looper
    Gymnastics – Samantha Engle, Staci Schwitkis
    Soccer – Mary Isom, Allysha Chapman
    Softball – Ashley Applegate
    Men’s Swimming & Diving – Hannes Heyl
    Women’s Swimming & Diving – Jane Trepp
    Men’s Tennis – Julien Gauthier, Sebastian Carlsson
    Men’s Track & Field – Mark Deblanc, Joshua Dominguez, Reginald Haslom, James Kemp, Gabriel Mvumvure, Ryan Penn, Jacob Simmons
    Women’s Track & Field – Rachael Fountain, Brittani Carter, Brittany Hall
    Volleyball – Lauren Waclawczyk, Haley Reuther

    Ole Miss
    Baseball - Taylor Hashman, Jon Andy Scott
    Football - Enrique Davis, Kentrell Lockett, Justin Smith, Bradley Sowell, Marcus Temple
    Men's Golf - Jonathan Randolph
    Softball - Brittany Barnhill, Lindsey Perry, Rachel Torres
    Volleyball - Morgan Springer

    Mississippi State
    Men’s Basketball – Ryan Collins, Forrest Moore, Paxton Pace, Wes Thigpen
    Football - Wade Bonner, Kendric Cook, Jamie Jones, D.J. Looney, Charles Mitchell, Chris Relf, Quentin Saulsberry, Baker Swedenberg; Brandon Wilson, Anthony Chapman, Bruce Plummer, Zachary Smith, Ellis Wyms
    Men’s Golf – Bradley Hugall
    Women’s Golf – Mallory Batson, Erika Thornton
    Softball -- Ali Watts, Courtney Nesbit, Misty Flesher, Brittany Bell, Elizabeth Woolven
    Women’s Tennis – Mariia Ryzhova
    Men’s Track & Field – William Frazier, James Hunter
    Women’s Track & Field – Taniesha Baker, Loren Bruce
    Volleyball – Kellye Jordan, Mandy Mellencamp, Hannah Wilkenson

    South Carolina
    Baseball – Will Casey
    Men’s Basketball -- Malik Cooke
    Women’s Basketball – Samone Kennedy
    Football – Ladi Ajiboye, Antonio Allen, Eric Baker, Jason Barnes, Melvin Ingram, Kenny Miles, Rokevious Watkins, Jay Wooten, Steven Singleton
    Women’s Track & Field – Porche’ Byrd, Gabrielle Glenn
    Men’s Soccer – Vance Benson
    Men’s Tennis – Henry Walker, Miljana Jocic
    Volleyball – Hannah Lawing, Annie Thomas

    Tennessee
    Men’s Basketball – Cameron Tatum
    Women’s Basketball -- Alicia Manning
    Football – Jonathan Brown, Shawn Bryson, Arthur Evans, Daryl Vereen
    Soccer – Grace Cuenin, Tayna Emerson, Melissa Speros
    Men’s Swimming & Diving – Scott Friderichs, Mattias Kahlin, Scott Wherry (Graduate)
    Women’s Swimming & Diving – Brittany Napoli, Tricia Weaner
    Women’s Tennis – Maria Sorbello
    Men’s Track & Field – Brent Freeman, Michael Spooner
    Volleyball – Deedee Harrison, Kayla Jeter

    Vanderbilt
    Women’s Cross Country -- Kristabel Doebel-Hickok
    Football – Brandon Barden, Kyle Fischer, Tim Fugger, TJ Greenstone, Chris Marve, Austin Monahan, Larry Smith, Udom Umoh
    Men’s Golf – Ryan Haselden
    Lacrosse – Meghan Rose,  Katherine Denkler
    Women’s Tennis – Megan Gornet

    [NOTE:  List was compiled by conference office from each school’s athletics department.]